tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Bez Çanta

2019 yılı Ocak ayında Türkiye’de ekolojik dengeleri değiştirecek bir karar alındı. Plastik poşetlerin sonunu getiren bu karar ülkemizde geniş kitlelere yayılarak adeta bir patlama yaşandı. Ancak akıllarda hala bazı karışıklıklar var, bez çanta, ham bez çanta, gabardin çanta, kanvas çanta nedir, nerelerde kullanılır, sizler neyi tercih etmelisiniz?

Marka ve sektör farketmeksizin herkesin hayatına giren bez torbaları daha yakından tanıyalım. Ancak öncelikle yaygın bilinen bir yanlışı ortadan kaldıralım. Piyasada bez çanta olarak zikredilen elyaf, tela, nonwoven olarak da anılan bez çanta çeşitleri de mevcuttur. Ancak bunların bir zamanlar kullandığımız plastik poşetlerden farkı yok. Farksız olmasının nedeni ham maddesidir, bu ürünlerin ham maddeleri de petroldür. Her ne kadar doğal olmasa da fiyatı nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak fiyatı nedeniyle bir torba tercih edecek olsaydık neden plastik poşetlerin sonunu getirecek kararı aldık ki?

Bez Çanta Nedir?

Bez çanta gerçek pamuktan üretilen çantadır. Yani ham maddesi tarladan toplanan pamuğun dokuma tezgahına girip kumaş haline geldikten sonra çanta olarak üretimden çıkması sonucunda oluşan ürün bez çantadır.

Bez Çanta Kumaş Çeşitleri?

1- Ham bez çanta; en sık kullanılan kumaş çeşididir, bu kumaş tarladan alınan pamuğun dokumaya girdikten sonra hiçbir işlem görmeden çanta haline getirilmesi anlamını taşır.

Ham bez çantalar dokuma sıklığı ve gramaj olarak aralarında değişkenlik gösterir. Türkiye’de en sık kullanılan dokuma sıklığı 40-44 tel aralığındaki iplik sıklığıdır. Yani 40 veya 44 tel arası ham bez çanta alıyorsanız bu Türkiye genelindeki %90 tüketilen ham bez çanta kumaşından aldığınız anlamına gelir. Eğer dokuma sıklığı seyrek geldiyse 46 tel ham bez çanta sizi memnun edecektir. 46 tel demek 1 cm3’e düşen iplik sıklığı demektir. 46 tel dokuma ham bez çanta daha sık dokunmuş bir ham bez çanta kumaşı anlamına gelir. Ham bezlerde 42 tel çantalar eğer promosyon olarak dağıtacak veya karşılığında bir gelir elde etmeyecekseniz tercih edebileceğiniz dokuma sıklığıdır.

2- Gabardin / rips ham bez çanta; ham olarak bez torba yapılan kumaşlarda bir üst kalite veya sık dokuma olarak nitelendirebileceğimiz kumaş çeşidi gabardin veya ripstir. Aslında birbirlerine çok benzeseler de rips kumaşlar gabardine göre daha sert tuşelidir. Eğer bez torbanızı kalın, dokuması sık ve sert istiyorsanız rips bez çanta, sert istemiyorsanız gabardin bez çanta tercih edebilirsiniz. Gabardin ve rips kumaşlar genellikle 180-200 gr m² ağırlıkta ve 60 tel dokumada olurlar. Şayet bez çantadan bir beklentiniz var ise, sizi temsil edecekse veya satacaksanız gabardin veya rips bez çanta tercihleriniz arasında olmalı.

3- Kanvas ham bez çanta; bez torbaların işlem görmeden tüketime sunulabileceği son kumaşımız da kanvas. Kanvas petekli kumaş yüzeyi ile hem sık dokumalı hem 200 gr m² ağırlığı ile kalın olarak nitelendirebileceğimiz bur kumaş çeşidir, ancak maliyetleri nedeniyle Türkiye içinde fazla tercih edilmemektedir. Daha çok yurt dışında veya ülkemizdeki üst düzey mağazalarda tüketimi yapılmaktadır.

Boyalı Bez Çantalar

Ham bez çantanın tarladan alınan pamuğun işlenmeden kumaş haline getirilmesiyle olduğunu öğrendik. Ham bezin orijinal pamuk rengi ekrudur. Beyaz veya farklı renkte bez çantalar işlem görmüş kumaşlardan üretilmektedir. Eğer bez çantanızı siyah, kırmızı veya başka bir renkte istiyorsanız ham bez öncelikle boyahanede yıkanıp boyanmalıdır. İşlem gören kumaşın çekmesi alınır ve baskıya hazır hale getirilir. Baskıya hazır bez çantalar grubuna oxford, panama, kanvas veya dilediğiniz her kumaş girebilir.

Bez Çanta Baskıları

Ham bez çanta üzerine serigrafi ve dijital olarak 2 farklı türde baskı yapılabilir. Şayet yaptırmak istediğiniz baskıdaki renk sayısı çok ise (örneğin 4 renk veya daha fazlası) dijital baskıya yönelmeniz daha uygundur. Ancak günümüzde pratikliği nedeniyle 1 renkli bez çantalar baskıları da dijitalde basılabilmektedir. Serigrafi baskı yapılacaksa bez çantanın üzerinde boya katmanını hissedersiniz. Serigrafi baskı türlerine rotasyon, ahtapot baskı da girmektedir. Dijital baskı türlerine ise transfer ve ofset baskı da girmektedir. Logonuzda eğer renk geçişi var ise dijital tercih edilmelidir. Bez çantanız boyalı olacaksa örneğin siyah ise serigrafi baskı türlerinden biri tercih edilmelidir.

Körüklü Bez Çantalar

Son olarak körük nedir onu izah edelim; körük çantanın altında veya yanında veya her iki tarafında da yer alan genişliğe denir. Eğer bez çantanın içine kutu, teneke gibi geniş bir ürün koyacaksanız körüklü tercih etmenizde fayda var. Körük genişlikleri kumaş enlerine göre değişebilir. İhtiyaç duyduğunuz körük genişliğini belirleyip üreticiyle teyidleşmeniz yeterlidir.

Bez çantalarda saplar omuzda kullanıma veya elde taşımaya uygun olarak üretilebilir.
Bir yanıt yazın